Naujausi tyrimai rodo, kad per paskutinius du dešimtmečius burnos vėžio susirgimų padaugėjo 68 %. JK vėžio tyrimų centras paskelbė duomenis, kurie rodo, kad vėžio atvejų skaičius išaugo nuo 8 iki 13 atvejų 100 000 žmonių. Kovos su burnos vėžiu mėnesio metu buvo nustatytas šios ligos atvejų skaičiaus padidėjimas tiek jaunų, tiek ir pagyvenusių vyrų ir moterų tarpe.

Per pastaruosius 20 metų vyrų iki 50 metų amžiaus grupėje susirgimų vėžiu padaugėjo 67 % –vidutiniškai nuo 340 iki 640 atvejų per metus, o vyrų nuo 50 metų amžiaus grupėje – 59 %, vidutiniškai nuo 2 100 iki 4 400 atvejų per metus.

Vaisiai ir daržovės
Įprastai žmonės nesuvartoja pakankamo daržovių ir vaisių kiekio.

Nors burnos vėžiu dažniau serga vyrai, panašus šios ligos atvejų skaičiaus padidėjimas pastebimas ir tarp moterų. Per pastaruosius 20 metų moterų iki 50 metų amžiaus grupėje susirgimų burnos vėžiu padaugėjo 71 % – vidutiniškai nuo 160 iki 300 atvejų per metus. Moterų nuo 50 metų amžiaus grupėje susirgimų šios rūšies vėžiu taip pat padaugėjo 71 % – vidutiniškai nuo 1 100 iki 2 200 atvejų per metus.

Dantų priežiūra
Odontologai gali diagnozuoti burnos vėžį, todėl reguliari dantų ir burnos priežiūra yra būtina.

Maždaug devyni šios ligos atvejai iš dešimties yra susiję su gyvenimo būdu ir kitais rizikos veiksniais. Pagrindinis rizikos veiksnys yra rūkymas – jis sukelia burnos vėžį 65 % atvejų. Kiti rizikos veiksniai yra alkoholis, netinkama mityba, kai žmogus visai nevalgo vaisių ir daržovių, taip pat žmogaus papildomos viruso (ŽPV) sukelta infekcija.

Rūkymas
Rūkymas gali sukelti burnos vėžį.

Burnos vėžys gali apimti lūpas, liežuvį, burnos ertmę (dantenas ir gomurį), tonziles ir vidurinę gerklės dalį. JK vėžio tyrimų instituto darbuotoja Jessica Kirby sakė: „Tai, kad sparčiai daugėja burnos vėžio atvejų, kelia didelį nerimą. Labai svarbu, kad žmogus gerai pažintų savo organizmą ir žinotų, kas jam tinka, kad būtų galima kuo anksčiau nustatyti ligą. Ilgai negyjanti opa arba žaizdelė burnoje ar ant liežuvio arba guzelis ant lūpos ar burnoje, raudona arba rausvai balta dėmė burnos ertmėje ar neaiškus guzelis ant kaklo – tai požymiai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Pasitarkite su savo šeimos gydytoju arba stomatologu apie visus pokyčius, kurie yra neįprasti ir ilgesnį laiką nepraeina. Visų pirma ligos vystymąsi gali padėti sustabdyti sveikas gyvenimo būdas. Mažiau vartojant tabako ir alkoholio, valgant daug vaisių ir daržovių, galima sumažinti burnos vėžio riziką. Skiepai nuo ŽPV gali padėti apsisaugoti nuo ŽPV infekcijų ir užkirsti kelią įvairioms vėžio rūšims, kurias sukelia ŽPV virusas, todėl, jeigu jums siūloma pasiskiepyti nuo šio viruso – neatsisakykite.“

Kadangi rūkymas yra pagrindinė burnos vėžio priežastis, JK vėžio tyrimų institutas taip pat kviečia visuomenę ir specialistus prisijungti prie gyvybiškai svarbių kovos su tabako vartojimu priemonių įgyvendinimo. Šios specializuotos priemonės sėkmingai padeda žmonėms mesti rūkyti.

PALIKTI KOMENTARĄ